3 Eylül 2012

PARALİMPİK OYUNLARINDA OKÇULUK - Londra 2012 -

On bir eylül salı günü Erzurum’ a gelen olimpiyat üçüncüsü okçumuz Doğan Hancı coşkuyla karşılandı.
Doğan Hancı’ yı havaalanında spordan sorumlu vali yardımcısı,ailesi,okçular,Gençlik hizmetleri ve spor il müdürü Fatih Çintimar,antrenörü Hikmet Dumanoğlu, sevenleri ve vatandaşlar karşıladı.
Havaalanındaki  bar ekibi gösterisinden sonra şehir turu yapıldı. Daha sonra Erzurum valisi Sebahattin Öztürk tarafından kabul edilen hancıya  çeşitli ödüller verildi.  Atatürk Üniversitesi Rektörü Hikmet Koçak' ta Hancı’ yı kabul edip ödüllendirdi.
TV ARŞİVİ :
- VİDEO ( Tıklayın...)
Doğan olimpiyat 3.sü
Doğan' ın Erzurum RöportajıBASINDAN :

 Oh be, çok şükür biz de madalyamızı gösterebildik.
Teşekkürler Doğan Hancı, Teşekkürler Hikmet Dumanoğlu, teşekkürler Erzurum bölgesi. 
Doğan' ın milli takım antrenörleri Nejat Üstün ve İbrahim Yavuz' a ve emeği geçen herkese teşekkürler.
Doğan Hancı' nın yıllardır antrenörlüğünü yapan Hikmet Dumanoğlu ; '' Ve Doğan Hancı,Olimpiyat 3.' sü. ALLAH'ım sana sonsuz şükürler olsun. Ve ALLAH dualarımızı kabul etti. Dualarınızı esirgemediğiniz için teşekkürler. ''
Doğan Hancı'dan bronz madalya...
Türkiye' nin ve Erzurum' un Okçuluktaki Gururu ...

2012 Londra Paralimpik Oyunları'nda okçuluk kategorisinde milli sporcumuz Doğan Hancı bronz madalya kazandı.
AA
2012 Londra Paralimpik Oyunları'nda mücadele eden milli okçu Doğan Hancı, bronz madalya kazandı.
Royal Artillery Barracks'ta yapılan müsabakalarda, yarı finalde Fin Jere Forsberg'e 7-3 yenilen Hancı, bronz madalya için İspanyol Guillermo Rodriguez Gonzalez ile karşılaştı.
İspanyol rakibini 6-2 mağlup eden Doğan Hancı, makaralı yay dalında bronz madalyaya uzanırken, Türkiye'ye de oyunlardaki 7. madalyasını kazandırdı.
Milli okçunun bronz madalya kazandığı müsabakayı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kızı Sümeyye Erdoğan da tribünden izledi.
Bu kategoride altın madalya Fin Jere Forsberg'in, gümüş madalya ise ABD'li Matt Stutzman'ın oldu.

BASINDAN : 
Doğan Hancı'dan bronz madalya...
Hancı, Olimpiyat Üçüncüsü
Doğan Hancı'dan bronz madalya...
 --------------------------------
For the bronze medal match, RODRIGUEZ and HANCI traded the first two sets. Then the Turkish archer had a perfect 10-10-10, while RODRIGUEZ could not reply with a 10-9-10. HANCI led 4-2. 
Both archers started the fourth set with 9-9. Then RODRIGUEZ scored a 9, leaving HANCI with the opportunity to shoot a 10 to win the match! The Turkish athlete did it! Bronze medal! 

- Görüldüğü gibi hiç te kolay gelmedi bu madalya, güçlü rakibin karşısında her set bir puanla alındı. Doğan' ın ne kadar iyi bir okçu olduğu attığı üç 10 ' lu seride gördük, rakibi 29 attı ve Doğan'ın bu seti alması için 30 tam puan alması gerekiyordu ve O' da bunu başardı. Son seti alması için de okunu mutlaka 10' a yani tam merkeze atması gerekiyordu. Olimpiyatlarda o kadar seyircinin önünde elleri titremeden kalp atışı hızlanmadan oku merkeze atmak her babayiğidin harcı değildir. Doğan Hancı bunu başardı. Sözün kısası o madalyayı söke söke aldı ve tam anlamıyla hak etti. 


Sıralama atışlarında ilk üçte yer alan sporcular, kürsüde de il üçteydiler. Doğan Hancı gururumuz oldu. 
                                --------------------------------
Haydi Doğan, at şu oku…
(Mehmet ŞENER - E-Posta: guncelfm25@mynet.com )
Biliyorsunuz, “Engelliler Olimpiyatı” yani evrensel adıyla 2012 Paralimpik Olimpiyatları Londra’da devam ediyor.
Dünyanın dört bir yanından olduğu gibi, ülkemizden de onlarca sporcumuz orada mücadele veriyor. Şerefli ay yıldızlı bayrağımızı göndere çektirmek için, ellerinden gelenden daha fazlasını yapıyorlar…
İşte o sporculardan biri de hemşerimiz milli Okçu Doğan Hancı…
Doğan Hancı, çok küçük yaşta, yanlış bir iğne yüzünden engelli kalmış bir kardeşimiz.
Sağolsun Fatih Çintimar O’na sahip çıkmıştı. Ama koskoca Erzurum, yani şu konuştuğunda mangalda kül bırakmayan Erzurum, milli bir sporcunun bodrum katlarında sürünmesini hep görmezden geldi.
Şayet kimi ekabirlerin burun kıvırdığı şu yerel basın olmasaydı, Doğan Hancı ismini belki de bu şehir hiç bilmeyecekti zaten…
O Doğan Hancı ki, şimdi İngiltere’de ve olimpiyatların yapıldığı Londra’da bayrağımızı en yükseklere çektirmeye hazırlanıyor.
Rakiplerini tek tek eledi, artık finalde…
Bu hafta içerisinde altın madalya için yarışacak. Gönlümüz de dualarımız da Doğan kardeşimizle…Allah yar ve yardımcısı olsun.
O, azmiyle, inancıyla, samimiyetiyle ve yüreğindeki vatan aşkıyla zaten gönüllerimizi fethetmiş bir sporcumuz. Şimdi de artık dokunacağı kadar yaklaştığı altın madalya ile tarihe geçmek üzere…
Hazırlanın; Erzurum tarihinde ilk defa olimpiyat şampiyonu bir evladını, bir sporcusunu kucaklamak üzere…
Bu, Doğan ve ailesinin olduğu kadar, başarı hikayelerine susamış şu çorak şehir için de en büyük onurdur.
İçimizden biri olimpiyat şampiyonu olmak üzere…
Bir lahza kaldı.
Haydi Doğan Hancı; haydi yıllar yılı ihmal edilmişliği mesele etmeyen vakur adam, haydi bedenindeki engeli yüreğindeki cesaretle alt eden yiğit insan, haydi güzel adam…
Gerçi sen oraya gitmek ve o finale ulaşmakla zaten madalyaların en büyüğünü bizim gönlümüzde aldın ama bir de şu işe resmi bir imza at da, dev imkanlara rağmen sırtları minderden kalkmayan somun pehlivanları utansın.
Doğan Hancı…
Küçük yaşta yanlış bir iğnenin kurbanı oluyor ve belden aşağısı felç…
Buna rağmen ne hayata küsüyor, ne de birileri versin ben yiyeyim diyor.
Evleniyor, sporcu oluyor, başarılar elde ediyor, çalışıyor, çoluk çocuğuna kazandığı parayla bakıyor.
Kimseden sadaka istemedi, kimsenin önünde eğilip bükülmedi.
Bacakları tutmuyor ama yüreği o kadar güçlü ki, o yürek; O’na bacak da oldu, kol da…
O Doğan Hancı, şimdi Londra’da tarih yazmak üzere…
Haydi Doğan kardeşim at şu oku; fakat öyle bir at ki dünya alem görsün hedefin nasıl on ikiden vurulduğunu…
Sen Dadaşsın, sen yiğitlerin harman olduğu şehrin yiğit bir evladısın…
Haydi be kardeşim at şu oku da, bizler de senin sayende, kırık ve örselenmiş şu yüreğimize bir teselli bulalım.
Bil ki o madalya senin boynuna takılacak ama asıl bizim hazan yerine dönmüş yüreğimizde rengarenk çiçekler açtıracak.
İşte bu yüzden at şu oku…
Haydi Doğan…
- - - - - - -
Resim : FITA
-----------
Paralimpik oyunları okçuluk dalında; DOĞAN HANCI ilk dörde kalan tek sporcumuz oldu. Dualarınızla şampiyon olmasını istediğimiz sporcumuzun karşılaşması bu gün (03.09.2012) saat 17:45 te.

Resim FITA' dan.Resim FITA' dan.


Erzurumlu Milli okçu Doğan Hancı, Oltu taşı tespih imalatçılığından olimpiyat madalyasına ulaşmanın gururunu yaşıyor.
Erzurumlu Milli okçu Doğan Hancı,Oltu taşı tespih imalatçılığından olimpiyat madalyasına ulaşmanın gururunu yaşıyor.
Londra'da yapılan 2012 Paralimpik Olimpiyatları'nda üçüncü olarak bronz madalya kazanan Erzurumlu Milli okçu Doğan Hancı, şehri de sevince boğdu. Tüm Türkiye'nin gurur kaynağı olan Milli okçu Doğan Hancı,Oltu taşı Tespih İmalatçılığı yaparken, Antrenör Hikmet Dumanoğlu kendisini keşfederek, bu spora kazandırmış. Uzun yıllardın Erzurum'da okçuluk sporu ile uğraşan ve Belden aşağı felçli olan engelli okçu Doğan Hancı, yılmadan usanmadan çalışarak olimpiyatlara kadar uzandı. DöneminErzurum Valisi Celalettin Güvenç'in destekleri sonucu Atatürk Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu (BESYO)'nda asgari ücretle çalışan ve bodrum katta ikamet eden Hancı Londra 2012 Paralimpik Olimpiyatlarında üçüncü olarak ülkemize bronz madalya kazandırırken, Erzurum'a da ilk olimpiyat madalyasını getiren sporcu olarat tarihe geçti.
ERZURUM'UN İLK OLİMPİYAT MADALYASI
Erzurumlu Milli okçu Doğan Hancı'nın kazandığı olimpiyat üçüncülüğü ve aldığı bronz madalya Erzurum'un Cumhuriyet tarihinde ilk olimpiyat madalyası oldu. Erzurumlu Milli okçu, kazandığı madalya ile Erzurum ve Atatürk Üniversitesi'nin gurur kaynağı oldu. İngiltere'nin Başkenti Londra'da yapılan 2012 Paralimpik Olimpiyatları'nda okçulukta ülkemizi temsil eden Hancı, sıralama atışlarından sonra madalya atışlarında olimpiyat üçüncülüğünü elde etmişti. Atatürk Üniversitesi Spor Koordinatörü M. Suphi Özçomak, Doğan Hancı'yı elde ettiği başarıdan dolayı kutlayarak, bu başarının Atatürk Üniversitesi'nin bir ferdi olmasından dolayı kendilerini de gururlandırdı. Özçomak, "Hancı, kazandığı madalya ile ülkemizi, Erzurum'u ve üniversitemizi onurlandırdı, kendisini kutluyoruz. Bundan sonra Doğan Hancı'dan olimpiyat şampiyonluğu bekliyoruz" dedi.
DUMANOĞLU'NUN EMEĞİ BÜYÜK
Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Fatih Çintimar, Doğan Hancı'nın Londra'da üçüncü olmasının gurur verici olduğunu belirterek, Erzurum'un ilk olimpiyat madalyası olmasından dolayı da onur duyduklarını söyledi. Başarıda Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Okçuluk Antrenörü Hikmet Dumanoğlu'nun da emeklerinin büyük olduğuna işaret eden Çintimar,
Erzurum Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Fatih Çintimar, 2012 Londra Paralimpik Oyunları'nda mücadele eden ve makaralı yay kategorisinde bronz madalya alan milli okçu Doğan Hancı'nın başarısıyla gurur duyduklarını söyledi. Çintimar, milli Okçu Doğan Hancı'nın, Royal Artillery Barracks'ta yapılan müsabakalarda, bronz madalya için İspanyol Guillermo Rodriguez Gonzalez ile karşılaştığını ve rakibini 6-2 mağlup ettiğini belirterek, Hancı'nın bronz madalyayla Erzurum'a dönecek olmasının kendilerini sevindirdiğini belirtti. Çintimar, "Doğan Hancı'nın bu noktaya gelmesinde antrenörümüz Hikmet Dumanoğlu'nun da katkısı çok büyüktür, onu da tebrik ediyoruz. Evli ve dört çocuk babası olan Hancı 2012 yılına kadar asgari ücretle çalışıyordu. Engelli memur atamalarında bu yıl Erzurum'a tayin oldu.
Kendisi 2000 yılından beri okçuluk yapıyor ve 50'ye yakın ulusal ve uluslar arası müsabakalarda derece elde etmiştir" dedi.
HANCI HERKESE İYİ BİR ÖRNEK OLDU
Belden aşağısı felçli olan ve büyük fedakarlıklar yaparak olimpiyat başarsına ulaşan Doğan Hancı'nın herkese örnek olduğunun altını çizen Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Çintimar, Erzurum'dan bundan sonra da Doğan Hancı'ların çıkması için çalışmaya devam edeceklerini söyledi. Çintimar, "Ülkemize madalya kazandıran Doğan Hancı'nın başarısıyla gurur duyduk. Doğan Hancı'nın antrenörü Hikmet Dumanoğlu'nu da kutluyorum. Ülkemizde evlerinden çıkamayan birçok engelli kardeşimiz var. Doğan'ın başarısı herkes için iyi bir örnek oldu. İnşallah bir sonraki olimpiyatlara da katılır ve orada şampiyon olur.Erzurum olarak engelli vatandaşlarımızı sporun içerisine çektik, onların hareket etmesini sağladık. Koşabiliyorken Koş Projesi ile de daha birçok vatandaşı ve engelliyi spora kazandıracağız" diye konuştu. -Erzurum

4 yorum:

Adsız dedi ki...

Helal Olsun! Tebrikler sağlamların yapamadığını engelliler yaptı bravo Doğan Hancı Bravo Hikmet Bravo İbrahim Bravo Nejat Hoca başarınızı kıskananlar çatlasın....

Adsız dedi ki...

Allah'ım sana sonsuz şükürler olsun yıllardır istediğimiz ve beklediğimiz hayaller gerçekleşti. ..... sözün bittiği yer

Adsız dedi ki...

Sevgili Dogan Bu güzellliği bizlere yaşattıgın için sana çok tşk ederiz.
Hikmet Hoca Sana da tşkler, emeğin çok kar çamur demedin yeri geldi sırtında taşıdın yeri geldi her iki kulvarda mücadele ettin, Doganda diğerleride sana sonsuz saygı gösterdiler hocalarına asla yanlış yapmadılar hep sen varsan bizde varız dediler sen onların engelini degil yüreklerindeki okçuluk sevgisini gördün onlar sana yanlış yapmadı sende onları sardın sarmaladın tebrikler sana bin defa tebrikler Hikmet hoca
Çok degerli SİR Okçuluk Federasyonun Teknik direktörü, yönetim kurlu üyesi, Sponsor kurulu başkanı, heR ne Federasyon ünvanlarına sahip büyüğümüz, yıllarca ayak oyunlarıyla Okçuluk Federasyonundan uzaklaştırdıgın her ne şekilde olurdsa olsun arkalarından yapmadıgını bırakmadıgın diğer antrenörle gibi her fani gibi her Milli Takımda Antrenörleri senin gazabına bir şekilde ugramışlardır bunlardan biride nejat hocamızdır senin entrikların sayesinde oda uzaklaştı Okçuluk Fedrasyonu Milli Takım antrenörlüğünden Bak Nejat ve İBRAHİM hocalar neler yapıyor bakda gör, sen ve vladimer hala o koltuklarınızda tutunuyorsunuz ya bu sevivçi bizlere sizlerde yaşatmalıydınız. Ama sizin olimpiyatlarınız hep entrika olimpiyatlarını kazanmak oldu SEVGİLİ SİR

Adsız dedi ki...

yıllardır makaralı yay branşını gömezden gelmelerine rağmen değilmi olimpiyata sokamadıkları gibi düşman gözüyle bakar oldular bizde varolmaya devam edeceğiz bu yazdıklarımı delil olarak mahkemeye verenler olduğu gibi okuyan müfettişler ve kılını kıpırdatmayanlar ve memnun olanlar var görecez bakalım gaye buğdaymı himmet mi sonra zırıldamayın aile şirketleri gibi kuluplerin müntesipleri

“Archery is a good mental sport. It teaches you a lot discipline”

Okçuluk faydalı bir zihinsel spordur. Bize bir çok displin kazandırır.