22 Şubat 2013

OK MEYDANI AÇILDI

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI SAYIN KADİR TOPBAŞ' IN OK ATTIĞI TÖRENDE, OK MEYDANI OKÇULUK ANTRENMANLARINA AÇILDI.

Geleneksel ve günümüz okçuluk kulüp temsilcilerinin yer aldığı mütevazi tören, okçuluk sporunu seven herkesi çok mutlu etti. Tüm okçuluk guruplarının faydalanacağı tesis tarihimizin bir sayfasını daha gün ışığına çıkarmış oldu. Eskiden dualarla girilen OK MEYDANI' nda sayısız rekorlar kırılmış, Dünya' nın en iyi okçuları yetişmişti. Tarihimizle kurulan bu bağdan sonra artık bizim çocuklarımızda Okçuluk alanında Olimpiyat ve Dünya şampiyonu olacaklardır. Türk milletine hayırlı olsun inşaallah. Bu arada; içlerinde Sultan Mahmut hanların, Tozkoparanların, Şücuaların, Mirialem Ahmet ağaların,Sinan subaşıların,solak Balilerin ve ismini sayamadığımız bu meydanda ter dökmüş, çile çekmiş, nice rekor ok atışları yapmış tüm kemankeşlerimize birer fatiha okuyalım...
Okçular Tekkesine Kavuştu.(Tıklayın...)
-

  


Resimler : FACEBOOK' tan.
-
Tarihi Okçular Tekkesi dualarla yeniden açıldı

Tarihi Okçular Tekkesi dualarla yeniden açıldı
İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Beyoğlu Belediyesinin birlikte restore ettiği Okçular Tekkesi dualarla açıldı.
Sultan 2. Beyazıd tarafından Okmeydanı'nda kurulan ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Beyoğlu Belediyesi'nin işbirliğiyle restore edilen Okçular Tekkesi'nin açılışına, AK Parti İstanbul İl Başkanı Azizi Babuşcu, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, Beyoğlu İlçe Başkanı Rüstem Dindarol, İl Başkan Yardımcıları, Belediye Meclis Üyeleri, AK Parti Teşkilat mensupları, Kadın Kolları, Gençlik Kolları ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Okunan Kur-an’ı Kerim ve yapılan duanın ardından konuşan İstanbul İl Başkan Yardımcısı Haydar Ali Yıldız, Vakfın öncelikle Okmeydanı'nda yüz yıllarca hizmet veren Okçular Mektebi'ni yeniden ihya etmeyi hedeflediğini belirterek kısaca şunları söyledi. “'Medeniyetimizden miras aldığımız değerleri yaşatmak, bu değerleri kuşanmış, ruhen ve bedenen sağlıklı nesiller yetiştirilmesine, sporcularımızın ulusal ve uluslararası müsabakalara hazırlanmasına, ülkenin tanıtımına katkı sağlamaktır” dedi. Yıldız, Okçular Tekkesi'nin 29 Mayıs'ta Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştireceklerinin müjdesini de verdi.
Daha sonra İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, İl Başkanı Aziz Babuşcu ve İl Başkan Yardımcısı Haydar Ali Yıldız tarihi kıyafetleri giyerek okçuluk atışının yapılacağı alanda hedefe atış yaptılar.
(kAYNAK : www.bogazicigundem.com - http://www.bogazicigundem.com/haber_detay.asp?haberID=4934&HaberBaslik=tarihi-okcular-tekkesi-dualarla-yeniden-acildi )

3 yorum:

Adsız dedi ki...

Emeği geçenlerden Allah (cc) razı olsun. Orada olamak isterdik ama nasip olmadı. Bu vesile ile ecdadımıza yakışır bir okçuluk düzeyini yakalar ve bize kalan bu mirası daha yüksek seviyelere çıkarırız. Selam ile

polat doğan dedi ki...

Merhabalar
öncelikle bu tür faaliyetlerin olduğunu bir tv kanalaında yerli bir belgeselde gördüm. oldukça ilgimi çekti ancak bu işin detayını hiç biryerde göremedim. Biga da yada farklı bir yerde türk yayı satılırmı bu envanterleri nasıl temin ederiz özel sipariş ile yaptırılıyomu kim yapıyo nasıl ulaşıcaz bunlarla ilgili bilgisi olan lütfen paylaşsın. Teşekkür ederim

polat doğan dedi ki...

merhaba
kısa bir zaman önceye kadar ülkemizde bu denli bir faaliyetten habersizdim.bir tv kanalında yerli bir belgeselde gördüm ve oldukça ilgimi çektti. Ancak bu envanterleri yani el yapımı türk yayını nasıl teğmin ediceğimizle ilgili bilgisi olanların paylaşmasını rica ederim
bigada yapıldığını görmüştüm belgeselde ama ustasına nasıl ulaşıcaz ,siparişlemi çalışır,fiyat aralığı nedir bunlarla ilgili yardımınızı bekliyorum teşekkür ederim ..

“Archery is a good mental sport. It teaches you a lot discipline”

Okçuluk faydalı bir zihinsel spordur. Bize bir çok displin kazandırır.