10 Şubat 2010

OK ve YAY

OK ve YAY

Yay eğridir, doğru değil
Ok doğrudur, eğri değil
Yaysız bir ok ne iş yapar
Yol alamaz, hedef sapar
Yay olmazsa ok atılmaz
Eğri doğru ya katılmaz
Ok menzilde alırken yol
Fırlatandır yay tutan kol
Ok vurmuşken hedefi tam
Yay hakkında niçin bu zan
Çok gerilen yay kırılır
Ok atılmaz, atıl kalır
Yay da ok da bir ölçüde
Hizmet eder O Mecid’e
Eğri doğru izafidir
Anlayana bu kafidir
Fikret der ki yay ve oksun
Yalnız “O” var sense yoksun

M. Fikret Ergüngör
10.06.2008 13:46


Mecid : Yüce, Şerefli....

Nereden esinlendim? Hz. Mevlana’ın bir rubai’sinden :

Ok gibi doğru olsam yayla atarlar beni,
Yay gibi eğri olsam elde tutarlar beni,
Doğrudan aç görmedim, eğriden tok.
Eğri yap elde kalır,Menzil alır doğru ok.”

Hayatlarımızda hep düalite ile karşılaşırız. Her şey zıddı ile bilinmektedir. Olumsuz olan ya da öyle gözüken herhangi bir şey genelde nefsi arzularımıza ters düşen olup bize haz yerine elem verebilir. Halbuki zıtların bir arada, belli bir ölçüde ve düzende kullanılması bir tekamül unsuru, vasıtası olabilir.
“Her şerde bir hayrın olması gibi”. Bu şiiri Mevlana Hazretlerinin yukarıdaki rubaisinden etkilenerek ve de esinlenerek “şerrin hayırlara vesile olabileceğini vurgulamak için” yazdım ve Rabb’imin izni keremiyle naçizane “ O İnsan-ı Kamil’e, O Yüce’ye , O Mübarek’e ithaf etmek isterim.

- Kaynak : http://www.islamvetasavvuf.org/?q=node/13622Ottoman Bow

Hundreds of years ago, the mounted archers of Ottoman Turkey rode to battle with their famous composite bows made of horn, wood and sinew, proving unstoppable for armies of the Byzantine Empire and southern Europe. This powerful weapon of war later developed into the famous flight bow of phenomenal cast, equalled only by modern bows made of space age materials.

The author explores the origin, the function and the performance of the bows, based on his many years' experience in making accurate replicas, on original sources and on his research on surviving original artifacts. Written for readers interested in the ancient technology, the book provides detailed instructions about manufacture and construction, including methods of decoration. It is not aimed at a casual reader or a beginning bowyer, but at experienced archers and craftsmen who are already familiar with the mechanics and the terminology. The Ottoman bows, renowned for great power and beautiful finish, are thought by many to be the pinnacle of perfection in the art of ancient bow making.

- Kaynak : Ottoman Turkish Bows

Hiç yorum yok:

“Archery is a good mental sport. It teaches you a lot discipline”

Okçuluk faydalı bir zihinsel spordur. Bize bir çok displin kazandırır.