18 Mart 2009

'' Okmeydanı Okçular Tekkesi ” Dünyaya Örnek Olacak…

“Okmeydanı Okçular Tekkesi” dünyaya örnek olacak…
18.03.2009 17:30:00

Sultan II. Bayezid zamanında inşa edilen Okmeydanı’ndaki Okçular Tekkesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Beyoğlu Belediyesi’nin işbirliği ile restore edilerek ihya ediliyor. Projenin tanıtımında konuşan Başkan Topbaş, tekkenin bulunduğu bölgeden kimsenin çıkarılmayacağını ve buralara tapu verileceğini de müjdeledi.
Sultan II. Bayezid zamanında inşa edilen ve 1950’lerden sonra ise plansız gelişme nedeniyle büyük bir bölümü yıkılan Okmeydanı’ndaki Okçular Tekkesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Beyoğlu Belediyesi’nin işbirliği ile restore edilerek ihya edilecek. Projenin tanıtım toplantısı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve Mimar Sinan Genim’in katılımıyla Cemal Reşit Rey Konser Salonu fuayesinde gerçekleştirildi.

Tekke aynı zamanda ilk spor kulüplerinde biri…

Toplantıda basın mensuplarına projeyi anlatan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Sultan II. Bayezid zamanında, günümüzden yaklaşık 500 yıl önce inşa edilen Okçular Tekkesi’nin ilk spor kulüplerinden biri olduğunu ve tarihte bu dönemden sonra 3 kere daha onarımdan geçirildiğini söyledi. Tekkenin İstanbul fethinde de önemli rol oynadığınun altını çizen Başkan Kadir Topbaş, Fatih Sultan Mehmet Han ile Akşemsettin Han Hazretleri’nin o dönemde İstanbul’u yüksekten en iyi gören nokta olan bu yerden İstanbul’un fethini izlediğini ifade etti.
Sultan Fatih’in fetihten sonra bu tekkeyi kendi vakfiyesi haline getirdiğini ve burada Osmanlı askerlerine ok talimleri verildiğini anlatan Başkan Topbaş, “1950’lerden sonra tüm İstanbul genelinde olduğu gibi tekkenin olduğu bölge de plansız gelişmiş. Kaçak yapıların artmasıyla tekke zaman içinde tamamen ortadan kalkmış. 2007 yılından itibaren bu tarihi yapının yeni fonksiyonlarla kente kazandırılması için çalışmalara başladık. Yapının bulunduğu yerdeki 40 civarındaki gecekonduyu kaldırdık, ancak sahiplerine enkaz bedellerini ödeyerek barınacak yer gösterdik” diye konuştu.

Tekke uluslararası okçuluk poligonu olacak

Tekkenin bulunduğu yerin uluslararası bir okçuluk poligonu inşa etmek üzere projelendirildiğini dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, projenin mimar meslektaşı Sinan Genim tarafından hazırlandığını dile getiren Başkan Kadir Topbaş, tekkenin aslına uygun olarak yeniden inşa edileceğini, camisi dışında kalan avlunun sosyal aktiviteler için düzenleneceğini, eskiden atların kaldığı ahırlar ve dervişlerin kaldığı odaların ise kültür merkezi yapılacağını kaydetti.
Projeye seçimden hemen sonra başlanacağını belirten Kadir Topbaş, 2010 yılı sonunda tamamlanmasının planlandığını vurgulayarak, “Böylece İstanbul’un tam göbeğinde, spor ve kültürün yan yana olduğu dünya standartlarında bir tesis inşa edeceğiz. Günümüzde bir tek minaresi kalan tekke aslına uygun olarak yeniden inşa edilecek. Bunun yanı sıra burada uluslararası standartlarda bir okçuluk poligonu inşa edeceğiz. Tekkenin camisi dışında kalan avlu ise sosyal aktiviteler için yeniden düzenlenecek. Avluda atların kaldığı birçok ahır ve dervişlerin odalarını bir kültür merkezi olarak düzenlemeyi düşünüyoruz. Burada, dünyanın en eski okçuluk kulüplerinden birinde uluslararası okçuluk yarışlarının yapılacağı dünyaya örnek olacak bir tesis yeniden canlanıyor. Okçuluk Federasyonu Başkanımızla konuştuk, dünyadaki okçulukla ilgili önemli müsabakaları bu bölgeye aldığımızda bölge sinerji noktası olacak. Turistler gelecek. 2010 sonuna yetiştirmeyi hedeflediğimiz bu proje Okmeydanı’nın canlanması açısından da çok önemli. Bu tesis aynı zamanda kentin tarihî kimliğini de güçlendirecektir” şeklinde konuştu.

Tekkenin çevresinde yıkım yok, tapu var…

Tekkenin bulunduğu bölgeden kimsenin çıkarılmayacağını ve buralara tapu verileceğini de müjdeleyen Başkan Topbaş, bazı siyasi partilerin bölgede tedirginlik yarattıklarını ve burada vatandaşlara tekkenin bulunduğu bu bölgeden çıkarılacaklarını söylediklerini belirterek, “Bu doğru değil. Okmeydanı’nda yıkım yok, bu kadar net söylüyorum. Burası hayrat vakfı arazisi olduğu ve evlere tapu verilemediği için, maliye ile arazi takası yapılarak buraları tapu verilecek hale getirildi. Ama burada, Başakşehir ve Altıntepe gibi yerlerde maalesef bu manipülasyonlar yapılıyor” dedi.
Toplantıda konuşmaların ardından Başkan Kadir Topbaş, Ahmet Misbah Demircan ve projeyi hazırlayan Mimar Sinan Genim ile birlikte projenin maketinin üzerinden bölgede neler yapılacağını anlattı ve basın mensuplarına poz verdi.

Yorumlar :

ecdat'a sahip çıkmak... 2009-03-19 09:36:42
osmanlıyı osmanlı yapan ve 600 küsür yıl cihan hakimiyet yapan kutsal emanetlere göstermiş olduğu ta'zim ve saygının sonucu olduğu kuşku götürmez bir gerçektir.Kadir bey de bu yolu takip ediyor teşekkürler osmanlıyı yaşayana ve yaşatana...
adem koç

Kimin tapusu kime veriliyor? 2009-03-19 08:44:01
Okmeydanı, bilhassa Okçular Tekkesi ve civarı Padişah tarafından Okçular Tekkesi'ne vakfedilmiş. Okçular Tekkesi'nin ihyası çok güzel ama etrafın tapusu kime nasıl veriliyor? Bunu anlamak mümkün değil; inşallah, klâsik seçim lafıdır. Meşhur bir sözdür: "Vakfa bir çivi çakan âbâd, vakıftan bir çivi söken berbâd olur."
Süleyman Berk

istanbul istanbul olalı... 2009-03-19 08:30:34
Allah razı olsun başkan topbaştan. 80lerin ve 90ların başlarının istanbulunu bilen bilir.sahil yolundan giderken midem bulanırdı.şimdi çiçek bahçesi,cennet gibi yerlerden o zamanlar fareler yaya olarak karşıya geçerdi.kazlıçeşmede şuan miting yapılan o olağanüstü yer eskiden lağım merkezi gibiydi.deniz otobüslerinin rüyasını göremezdik.sahilde yürünecek 100 metre yol yoktu,olanlar da çamurdu.Allah bunları başlatan ve devam ettirenlerden kat kat razı olsun.
ersan yaka

- Kaynak : http://www.ibb.gov.tr/tr-TR/Pages/Haber.aspx?NewsID=17166

7 yorum:

Adsız dedi ki...

Eğer gerçekleşirse Türk Okçuluğu adına sevindirici bir proje fakat Maketteki ölçek 1:1 'se sahanın boyutları küçük kalacak demektir bu da Büyük Uluslararası organizasyon düzenlemek için yeterli olmayacaktır ama Türk Okçuları için güzel bir haber

Adsız dedi ki...

Sahanın yerleşim düzeni pek kullanışlı gelmedi bize acaba projeyi hazırlayanlar kimlere danıştılar acaba?

Adsız dedi ki...

Çok sıkışık bir alan üzerine oturtmuşlar projeyi daha rantabl olabilirdi.

Adsız dedi ki...

İnşaata başlamadan projelerini tekrar gözden geçirseler iyi ederler Tekke binası için birşey demiyoruz ama Makette görülen saha Uluslararası Okçuluk organizasyonu düzenlemek için pek kullanışlı görünmüyor.

Adsız dedi ki...

Araç park sahası koymayı unutmuşlar onlarca otobüs ve araba burda bir yarışma düzenlenirse nereye park edecek acaba Tekkenin avlusunamı?

Adsız dedi ki...

herhalde sahanın altına yeraltı otoparkı inşa edeceklerdir bellimi olur.

Adsız dedi ki...

Acaba bu sahayı hangi yönde konumlandıracaklar ışık geliş açısını hesaba kattılarmı?

“Archery is a good mental sport. It teaches you a lot discipline”

Okçuluk faydalı bir zihinsel spordur. Bize bir çok displin kazandırır.