21 Aralık 2007

2007 Yılı Okçuluk Dünya Kupası Finali - Dubai

- Türkiye'den okçu kardeşlerimizin katılmayı başaramadığı ama ileriki Okçuluk Dünya Kupası finallerinde mutlaka bizimde olmamız gereken Dünya Kupası final karşılaşmalarını milyonlarca kişi canlı yayınlarda seyretti.
- ULSAN, VARESE, ANTALYA ve DOVER ' da yapılan yarışmalarda, kategorilerinde en yüksek puanı toplayan ilk 4 sporcu DUBAİ 'deki final karşılaşmasında ok atma hakkını kazandı. Tabi ki dereceye girenlere belli bir para ödülü de var.
- Özellikle Okçuluk Dünya Kupası' nın finali artık bir şova dönüştü ve finalde ok atan sporcuların ülkelerine varıncaya kadar reklamları yapılmaya başlandı. Okçuluk sporunu seyir sporu yapma çabaları, okçuluğun olimpiyatlarda yerini pekiştirmek açısından da çok önem teşkil etmekte.

- Prof.Dr. Uğur Erdener Dünya Okçuluk Federasyonu başkanlığına geldikten sonra, son derece çarpıcı gelişmeleride berberinde getirdi. İlk önce okçuluk sporunu populer spor yapmak için ilgi çekici yarışma ortamları ve kuralları oluşturdu. Okçuluk karşılaşmaları heyecanla seyredilir hale geldi, görsel bir şova dönüştü. Yarışmalarda para ödülü kondu, sporcular için cazip hale getirldi. Sayın Erdener, compound yay kategorisini de olimpiyat oyunları içine dahil etmek için projeler geliştirdi. FITA' nın merkezde görev yapan personeline kaliteli elemanlar ilave etti. Dünya genelinde antrenör eğitimi ve Afrika ülkeleri dahil olmak üzere bir çok üçüncü dünya ülkelerine okçuluk sporunun başlatılması ve geliştirilmesi için üretilen projeler hayata geçmeye başladı.
- FITA'nın idari ve denetim kurullarında kaliteli Türk bilim adamları yer almaya başladı, okçuluğun ileriki olimpiyatlarda yer alma korkusuda kalmadı.
- Bu gelişmelerin hepsi bir Türk başkan sayesinde oldu.
- Artık sporcularımızı da final yarışmalarında görmeyi ümit ediyoruz. Minik sporcularımızı bilimsel ve planlı bir şekilde yetiştirebilirsek bir kaç yıl içinde bizim çocuklarımız da Dünya'da şampiyonluk kürsüsüne çıkar, diye düşünüyorum.
- Archery World Cup 2007 - Finals - Dubai


- 1965 OKÇULUK DÜNYA ŞAMPİYONASI

Hiç yorum yok:

“Archery is a good mental sport. It teaches you a lot discipline”

Okçuluk faydalı bir zihinsel spordur. Bize bir çok displin kazandırır.