10 Ağustos 2007

Minikler Okçuluk Kampı ve Yarışması


Türkiye okçuluk federasyonu'nun 2007 yılı faaliyet programında yer alan ;24-31 Ağustos 2007 tarhlerinde Geliboluda yapılan minikler okçuluk kampı ve akabinde 01-12 Eylül 2007 tarihlerinde aynı yerde yapılacak olan Minikler-Yıldızlar Türkiye Okçuluk şampiyonası...

Minik okçuların yarışma ve kamp sayıları arttırılmalı,çünkü bu faaliyetler Türk okçuluğu için çok önem teşkil ediyor.
Okçuluk sporunun geleceğine yön verecek cocuklarımız işte bu kampa ve yarışmaya gelen toplam 150 kişi.
Niye 750 yada 950 değil, sayı neden az ?
- Çünkü ;okçuluk sporunu yaptıracak ve yayacak kaliteli antrenör sayımız çok az ve de antrenörlere maddi kalıcı destek yok.Devlet mutlaka gençlik ve spor il müdürlüklerine kadrolu antrenör almalıdır.Okçuluk federasyonu da kaliteli antrenör yetiştirmeli onların kamu teşekkülerinde istihdam edilmelerini sağlamalıdır.
-Her şehrimize nasıl futbol sahaları yapılıyorsa okçuluk sahaları da yapılmalı. Oçuluk sahasının masrafı çok daha az.Çok küçük okçuluk antrenman salonları çok kolay yapılabilir.Her belediye okçuluk sporunu himayesi altına almalı,maksimum destek sağlamalı.Büyük kulüpler okçuluk branşlarını bünyelerine eklemeliler.
-Okullarda okçuluk sporu çok iyi tanıtılmalı, serbest beden eğitimi derslerinde okçuluk yaptırılmalı,okulların spor salonları belli zamanlarda okçuluk antrenmanlarına tahsis edilmeli,beden eğitimi öğretmenleri okçuluk alanında eğitilmeli,okçuluğa başlama yaşı sekize indirilmeli.
-Temel okçuluk eğitimi için gerekli basit yay ve oklar vb. okçuluk malzemeleri, ilk etapta devlet desteğinde üretilmeli.Malzemeler ucuzlatılmalı.
-TV' lerde okçulukla ilgili eğitici ve özendirici programlar yapılmalı,başarılı okçular tanıtılmalı.
-Okçuluk federasyonu tarafından Türk temel okçuluk tekniği belirlenmeli ve tüm antrenörlerin aynı teknikle sporcu yetiştirmeleri sağlanmalı.
-Okçuluk federasyonu her ilde okçuluğu tanıtıcı ve özendirici faaliyetler yapmalı.Her ilin gençlik ve spor müdürlükleriyle ve kulüplerle sürekli bağlantı içinde olmalı.

Daha çok etkenler var. Okçuluk bizim ata sporumuz; sahip çıkalım,çocuklarımıza okçuluğu öğretelim.Artık insanlar okçuluk sporuna yönelmeye başladılar, çünkü ok atmanın yaşı yok,çünkü Okçuluk bizim kanımızda var. OKÇULUK ÇALIŞMALARI BİR ANTRENÖR EŞLİĞİNDE VE KİMSENİN ZARAR GÖRMİYECEĞİ ,EMNİYET TEDBİRLERİ ALINMIŞ GÜVENLİ BİR MEKANDA YAPILMALIDIR.Unutulmamalıdır ki; kurulu yaya takılmış ok bir silahtır. Emniyet tedbirleri alındıktan sonra Dünya'daki en tehlikesiz sporlardan biride okçuluktur ve ok atmak gerçekten çok değişik, unutulmaz bir duygudur.
- Bu Konuyla İlgili BASINDAN HABERLER :
"Okçulukta sporcu sayımız az"
Okçuluk Federasyonu Asbaşkanı Kenan Eratalay, okçulukta altyapının güçlendirilmesi için desteğe ihtiyaçlarının olduğunu belirterek, ''Okçulukta sporcu yönünden pek zengin değiliz'' dedi.
Eratalay, Edirne Okçuluk İhtisas Kulübü'nde yaptığı basın toplantısında, Türkiye genelinde 45 okçuluk kulübünden 35'inin faal olduğunu söyledi.
Okçuluk Milli Takımı'na son yıllarda Edirne başta olmak üzere Ankara, Antalya ve İzmir'den sporcuların girdiğini ifade eden Eratalay, bu bölgenin sporcularının yarışmalarda ilk üçe girdiklerini belirtti.
Büyükler kategorisinde sporcu sıkıntısı çektiklerini bildiren Eratalay, ''Okçulukta sporcu yönünden pek zengin değiliz. Gençler yetiştikten sonra, büyükler kategorisinde verim alacağımız bir dönemde çeşitli nedenlerden dolayı spordan uzaklaşıyorlar. Bu nedenle gençleri moral ve malzeme olarak yaptıkları spora iyi motive etmeliyiz. Onları büyükler kategorisinde yarıştırdığımız takdirde uluslararası yarışmalarda mutlaka derece elde edeceğimize inanıyorum'' dedi. Eratalay, gelecek yıl yapılacak olimpiyatlarda Türkiye'yi okçulukta bir sporcunun temsil edeceğini ve takım olarak katılamadıkları için çok üzgün olduklarını kaydetti.
Edirne Okçuluk İhtisas Kulübü Başkanı İhsan Gemalmaz da kulüp sporcularının başarılı olması için ellerinden gelen her türlü desteği verdiklerini bildirdi. ( 09.09.2007 . Kaynak : AA )

Hiç yorum yok:

“Archery is a good mental sport. It teaches you a lot discipline”

Okçuluk faydalı bir zihinsel spordur. Bize bir çok displin kazandırır.