30 Eylül 2006

Dünya Okçuluk Kupası Finali'ne Neden Gidemedik ?

25-30 Eylül 2006 da Shangay' da yapılan Dünya Okçuluk Kupası'nın 4. ayağında Takım atışlarında başarılı olduk.Takım elemelerinde ; Hindistan'lı okçunun son saniyelerde attığı okun hakemler tarafından zaman dışı kabul edilip Hindistan takımının puanının silinmesinden sonra; bayan recurve yay takımımız 3. lüğü elde etti.Erkek recurve yay takımız ilk turda Jaonya'yla karşılaştı. Olimpiyat ikincisi sporcusu Yamomoto'nun Japon takımında yer almamasını iyi değerlendiren Millilerimiz Japonya'yı geçtikten sonra,diğer turlarda çok başarılı atışlar yaparak finale kadar gelmeyi başardı.Kore'yle yapılan yarışma sonunda Millilerimiz 2. oldu.Ancak ferdi olarak dünya kupasının hiç bir ayağında derece alamadık. Bu nedenle 22 Ekim 2006 tarihinde Meksika'da yapılacak Dünya Okçuluk Kupası Finali'ne hiç bir sporcumuz gidemiyecek.
Shangay'da yapılan yarışma gösterdi ki hala ferdi elemelerde kendimize güvenimiz yok.Takım olarak geçtiğimiz sporculara bireysel yarışmalarda neden eleniyoruz? Takım olduğumuzda kendimize olan güvenimiz mi artıyor yoksa takım arkadaşlarıma ayıp olur, daha iyi atmalıyım düşüncesi mi hakim? Zaten yıllardır başarılarımızın çoğu takım olarak elde edilmiş,ferdi dereceler daha az. Bence bunun bir sebebi de Milli takım antrenörlerinin sporcularımızı takım atışlarına motive etmesi.Yarışma önceleri yapılan konuşmalarda beklentiler hep takımın derece alması yönünde özelliklede bayan takımlarının.Ama bu yarışma gösterdi ki erkek takımımız daha başarılı oldu.Demek ki tüm spocularımıza eşit şans vermek,onları hem ferdi , hem takım atışlarına iyi motive etmek lazım.
Ekim ayının üçüncü haftası Meksika'da yapılacak gençler ve yıldızlar Dünya Okçuluk Şampiyonası'na tüm kategorilerde takım olarak katılıp,çocuklarımızın yarışma tecrübelerini arttırıp hem de eşit şans vermek lazım. Milli bir yarışmaya katılmak genç sporcular için başlı başına bir motivasyon ve okçuluk sporuna daha çok bağlanmak demektir.Bu yarışma, geleceğin okçuları olacak bu çocuklarımız için bulunmaz bir fırsat diye düşünüyorum.

( Güncel Okçuluk Haberleri = http://www.okculukkocaeli.bravehost.com/ )

Hiç yorum yok:

“Archery is a good mental sport. It teaches you a lot discipline”

Okçuluk faydalı bir zihinsel spordur. Bize bir çok displin kazandırır.