8 Eylül 2006

Bizim Katılamadığımız 20.Dünya Sahra Okçuluk Şampiyonası ve Katıldığımız 17. Büyükler Açık Hava Hedef Okçuluğu Avrupa Şampiyonası.


İsviçre'nin Göteborg şehrinde 27 Agustos- 2 Eylülde yapılan 20. Dünya Sahra Okçuluk Şampiyonası'na Türkiye olarak katılamadık. Aynı zamanda 5. Gençler Dünya Sahra Okçuluk Şampiyonası'nında yapıldığı organizasyona 27 ülkeden 227 sporcu katıldı.Türkiye'de sahra okçuluğu yapılmadığından katılamadığımız bu yarışmaya, hedef okçuluğunda isim yapmış birçok popüler avrupalı okçuda katıldı ve başarı elde etti.
Türk Olimpik Okçuluk Milli Takımı'nın Bolu'nun Gerede ilçesinde Esentepe mevkiinde kamp yaptığı ve ter döktüğü sıralarda, Avrupa Şampiyonası'nda bize rakip olacak sporcular bahsettiğim yarışmada mücadele ediyorlerdı. Compound Yay sporcularımızın Atina'daki Avrupa Okçuluk Şampiyonası'na götürülmediği sadece recurve yay sporcularımızla katıldığımız bu yarışmada başarılı olmayı çok istedik,aslında kamp yapılan yer iyi seçilmiş,Atina'daki rüzgarlı ortam düşünülmüştü,sporcularımız canla başla mücadele ettiler ama olmadı.Avrupalı hedef okçuları; yukarıda yazdığım gibi doğal ortamda,yani yağmur , çamur,tepe,bayır ve rüzgarda ok atmaya alışmışlar zaten.Onlar için sahra okçuluğu doğal bir kamp ortamı durumunda.Düz sahada yapılan hedef okçuluğu onlara daha basit geliyor.Ayrıca mentaliteleride çok kuvvetli yani zihinsel antrenmanlarınıda yapıyorlar. Avrupa Şampiyonası'na katılan sporcularımızdan en iyi performansı Tunç Küçükkayalar gösterdi.Tunç mentalitesi kuvvetli ve çok hırslı bir sporcu, çok iyi çalıştırılırsa İzmirde'ki Salon Dünya Şampiyonası'nda ferdi derece şansı olan ender sporcularımızdan biri.
Tekrar tekrar söylüyorum ; mart 2007 ' de ülkemizde yapılacak Dünya Salon Okçuluk Şampiyonası'ndan yüzümüzün akıyla çıkmak için gelin bu pazartesi yani 18 Eylül 2006 günü toplanalım, ne yapılması gerekiyorsa herkes elinden geleni yapsın,hep beraber çalışalım.Bu şampiyonadan en az iki derece alamazsak milletimize ayıp olur.
Dünya okçuluğunu yöneten bir ülkeyiz; FITA'nın 75. yıl dönümü kutlamalarında Sayın Bakanlarımız, Fıta Başkanımız Sayın Erdener'i yanlız bırakmadı, güç gösterisinde bulunduk tüm dünyaya,ne güzel. Dünyada okçuluk sporunu yenileyip geliştiririken , kendi ülkende okçuluk yerinde saysın ,olmaz böyle bir şey. Buradan Sayın Başkanım Abdullah Topaloğlu'na sesleniyorum ; okçuluktan biraz anlayan herkesi lütfen en kısa zamanda toplayın ve ne yapılması gerekiyorsa el birliğiyle yapalım,çalışalım,başarı elde edelim. Sadece yarışma organizasyonu için toplanmayı bırakalım artık.Bakın diğer spor branjlarına, nasıl Avrupa'dan ve Dünya'dan patır patır derece getiriyorlar. Okçulukta sistemimizi kuralım, uzun ve kısa vadeli planlar yapıp elbirliğiyle bilimsel çalışalım,çabalayalım ama sonundada okçuluğumuzu hak ettiği yere getirelim. Saygılar.
( Güncel Okçuluk Haberleri = http://okculukkocaeli.bravehost.com/ )

Hiç yorum yok:

“Archery is a good mental sport. It teaches you a lot discipline”

Okçuluk faydalı bir zihinsel spordur. Bize bir çok displin kazandırır.