GERÇEK OKÇULUK

GERÇEK OKÇULUK 

- Rıdvan UZUNTAŞ der ki; '' kimsenin mevkii veya koltuğunda gözümüz yoktur, amacımız sadece Türk okçuluğunu yayıp geliştirmek, doğruları herkese anlatmaktır ''

- OKÇULUK HER YAŞTA YAPILABİLEN, ÇOK ZEVKLİ BİR SPORDUR. OK ATMAK BEDENSEL ENGELLİ KİŞİLERİN DE ÇOK RAHAT YAPABİLDİKLERİ ENDER SPORLARDANDIR . OKÇULUK REHEBİLATASYON AMAÇLI DA KULLANILABİLİR, ÇÜNKÜ OKÇULUK SPORU KİŞİYE ÖZ GÜVEN KAZANDIRIR VE KİŞİYİ HAYATA HAZIRLAR. ÇOCUKLARIN GELİŞİM DEVRESİNDE OKÇULUK SPORU EN ÖNEMLİ OLUMLU ETKENLERDEN BİRİDİR; OKÇULUK KONSANTRASYONU, DENGEYİ VE ZİHİNSEL MUKAYESE GÜCÜNÜ ARTTIRIR.

- OKÇULUK CİĞERLERİ GELİŞTİRİR,GELİŞİM ÇAĞINDA BU SPORA BAŞLANIRSA NORMALİNDEN DAHA FAZLA BOY UZATIR, VÜCUDUN DENGESİNİ VE KOORDİNASYONU ARTTIRIR. OKÇULUK SPORUNU YAPAN KİŞİLER SABIRLI VE HOŞGÖRÜLÜ OLURLAR. OKÇU KARŞISINDAKİ İNSANA HER ZAMAN SAYGILIDIR VE OKÇU HER KOŞULDA BAŞARMANIN KEYFİNİ YAŞAR. OKÇULUKLA UĞRAŞAN KİŞİLERİN YÜZLERİ HEP GÜLER, ÇÜNKÜ OK ATARAK STRESLERİNİ HEDEFE GÖMERLER.OKÇU HER TÜRLÜ ALETİ ÇOK RAHAT KULLANABİLİR ÇÜNKÜ OK ATARKEN YAYI VE OKUYLA BÜTÜNLEŞMİŞTİR, YAYIYLA OKU ATARKEN EVRENİ İÇİNE ALAN MANEVİ BİR HUZUR İÇERİSİNDEDİR VE HER ŞEY BİR BÜTÜNDÜR.

- OKU OKÇU ATMAZ, İÇİNDEKİ VE DIŞINDAKİ O ATAR, BU NEDENLE OKÇU BAŞARMAYI MUTEVAZİLİK SAYAR. OKUN HEDEFİN ORTASINA GİTMESİ ARTIK KENDİ ELİNDE DEĞİLDİR, OK ZATEN HEP HEDEFİN ORTASINDADIR.
( Rıdvan UZUNTAŞ )

DİKKAT !   AMATÖR VE PROFESYONEL OKÇULAR İÇİN HER TÜRLÜ BİLGİYİ VERMEYE HAZIRIM. OKÇULUKLA İLGİLİ HER KONUDA ÇEKİNMEDEN ARAYABİLİRSİNİZ.
(Rıdvan Uzuntaş ; Mail : okculuk@hotmail.com ) Tel : 0 532 411 40 76 (11:00-16:00 Arası Arayabilirsiniz)
- - Okçuluk hakkında bildiğim her şeyi; 1981 yılından beri edindiğim bilgi ve tecrübelerimi sizlerle paylaşmak istedim.
-- ''Okçuluk, fizik ve beyin gücünü maksimum kullanarak yapılan zor ama zevkli sporlardan biridir. Etkili bir amaç doğrultusunda; kalıcı kondisyon, kalıcı konsantrasyon, mükemmel teknik, doyumsuz başarı isteği, her zaman pozitif düşüncenin altında planlı çalışmayla yapılan okçuluk sporu, kişiyi sürekli başarıya ve hazza götürür''.(Rıdvan Uzuntaş)
Okçuluk; Yaz kış yapılabilen, yaş sınırı olmayan, teknik,mukavemet ve koordinasyona dayalı çok zevkli bir spordur.
Okçuluk antrenmanları; mutlaka bir antrenör eşliğinde ,emniyet tedbirleri alınmış güvenli bir alanda ve kimseye zarar vermiyecek bir şekilde, yapılmalıdır.

  
Okçuluk; rahatlatıcı ve eğlenceli bir spordur.
Yeni birşeyler denemek istiyorsan, neden okçuluğu düşünmüyorsun !

“Archery is a good mental sport. It teaches you a lot discipline”

Okçuluk faydalı bir zihinsel spordur. Bize bir çok displin kazandırır. 

- Okçuluk her yaşta yapılır (Eğitimini aldıktan sonra, bedensel engeli olan insanlarda okçuluğu çok rahat yapabilir, görme engelliler de ok atabilir = (Prince William tries blindfold archery at new centre): Prens Williams gözleri bağlı olarak ok atmayı denedi .( Tıklayın...)

- This sport is for people of just about all ages.
- OKULLARDA OKÇULUK .(Tıklayın...)

OK ATARKEN DİKKAT EDELİM :
Okçuluk antrenmanları; mutlaka bir antrenör eşliğinde ,emniyet tedbirleri alınmış güvenli bir alanda ve kimseye zarar vermiyecek bir şekilde, yapılmalıdır. 
- Güvenli bir alanda, kimseye zarar vermiyecek bir şekilde ok atalım .
- Yay çekerken parmaklarımızla oka temas etmeden sadece kirişi
tutarak çekelim, oka değersek oku ok yatağından dışarı çıkartıp
yönünü değiştirebiliriz,aman dikkat !
- Okçuluk en tehlikesiz sporlardan biridir ama emniyet tedbirlerimizi alırsak.
- Her yaşta insanın okçuluk yapmasında çok büyük faydalar vardır.
Başta; odaklanmadan doğan zihnin boşalması (stres atma) ve enerji
yoğunluğunu tekrar kazanma vb...
-------------------------

Doğa Okçuluğu

-Canlıya ok atılmasını kesinlikle tasvip etmiyorum ama avcılık sporunu inkar edemeyiz.
Hayvanlara daha çok şans verilmesi ve tüfekten çıkan kurşun atıklarının doğayı kirlettiğini de
 düşünürsek yayla avcılık daha adil geliyor bana.
-Ama hayvan maketlerine (3-D Archery ) ok atarsak aynı zamanda canlılarada zarar
 vermemiş ve doğayı da korumuş oluruz.
-
-(Ebu’ş-şeyh) Ömer ‘in oğlu Abdullah’tan(r.a.) rivayet ederler. Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.S.) ... ; “ Ok atmak haram olan oyunlardan değildir; belki ok atmak sizin oyunlarınızın üstünü, beğenileni ve hayırlı olanıdır” diye buyurdular. (Kaynak: Telhîs-i Resâ’ilât-ı Rumât . Mustafa Kâni Bey, Hazırlayanlar Prof. Dr. Kemal YAVUZ-Prof. Dr. Mehmet Canatar, İstanbul Fetih cemiyeti yayınları, İstanbul 2010)
-Başarılı olmak için her türlü yardımdan çok bütün milletçe sporun niteliği, değeri anlaşılmak ve ona kalpten sevgi göstermek, onu vatanî görev saymak gerekir.(1926, Atatürk' ün S.D.1I, s. 245)
-In the name of God, most Gracious, most Compassionate ,
-Milli Okçuluk Antrenörü ve Okçuluk Sporu Araştırmacısı Rıdvan UZUNTAŞ
Mail: okculuk@hotmail.com (Mailinize Mutlaka Cevap Verilir) Tel: 0 532 4114076 Saat 11:00-16:00 arasi Arayabilirsiniz!
--------------------------
-Atatürk' ün sporla ilgili talimatları ;
'' -Her çeşit spor etkinliklerini, Türk gençliğinin millî eğitiminin ana unsurlarından saymak gerekir. Bu işte hükümetin, şimdiye kadar olduğundan daha çok ciddî ve dikkatli davranması, Türk gençliğini spor bakımından da millî heyecan içinde özenle yetiştirmesi önemli tutulmalıdır.1937 (Atatürk'ün S.D.I, s. 387)
-Başarılı olmak için her türlü yardımdan çok bütün milletçe sporun niteliği, değeri anlaşılmak ve ona kalpten sevgi göstermek, onu vatanî görev saymak gerekir. 1926 (Atatürk'ün S.D.1I, s. 245) ''
- - - - - - - -- - - - - - - - - -
- Rıdvan UZUNTAŞ der ki; '' kimsenin mevkii veya koltuğunda gözümüz yoktur, amacımız sadece Türk okçuluğunu yayıp geliştirmek, doğruları herkese anlatmaktır ''.
-Tüm Hakları okculuk.blogspot.com Adresine Aittir. 

6 yorum:

Lüsyen dedi ki...

Merhaba
Okçulugun kollar için ne gibi faydası var ? Kolları inceltmek ve kuvvetlendirmek mümkün mü? Kollarım yeterince kuvvetli ve kaslı degil sizce bu sporu yapabilirmiyim ?

Adsız dedi ki...

Okçuluk teknik bir branştır, tekniğini yapabilirseniz aşırı güce ihtiyaç yoktur, zaten ok atış tekniğinde kollara çok yük binmez.

Adsız dedi ki...

17 yasindayim ankarada yasiyorum nasil baslayabilirim

Unknown dedi ki...

Merhaba, 8 yaşında oğlumu okçuluk kursuna göndermek istiyorum. Kartal da oturuyoruz, çevremizde yakın bir kurs var mıdır? Bilginiz var mı?

Unknown dedi ki...

Türkiye de kyudo yapılıyormu? Birçok geleneksel japon sporunu bulmak ve veri elde etmek mümkün peki ya geleneksel japon okçuluğu ne kadar yer alır? Kimler ilgilenir?

Unknown dedi ki...

Türkiye de kyudo ile ilgileniyormusunuz? Kyudo ve eğitimi hakkında yardımcı olurmusunuz?

“Archery is a good mental sport. It teaches you a lot discipline”

Okçuluk faydalı bir zihinsel spordur. Bize bir çok displin kazandırır.