6 Ekim 2009

Macide Bozoğlu Okçuluk Yaz Kupası Yarışması


- Ankara Çankaya Belediyesi Okçuluk Kulübü' nün düzenlediği ''Macide Bozoğlu 2. Yaz Kupası'' Okçuluk Yarışması 04 Ekim 2009 pazar günü yapıldı. Organizasyonu düzenleyen okçuluk antrenörleri; Tülin Cavlı, Ali Sağlar ve Figen Hanım geleneksel okçuluk yapan sporcularımızı da yarışmaya davet ettiler.



- Ankara' ya gelen Kemankeş dostlar yarışmada ilgi odağı oldu. Şaşkınlıklarını üstünden atanlar geleneksel kıyafetlerle ok atan kemankeşlerimizle bol bol fotoğraf çekindiler.

Yarışma günü Kanal B çekim yaptı. Ayrıca değişik gazetelerden gelen muhabirler resim çekip kemankeşlerimizle röportaj yaptılar.

Bu yarışmanın bünyesinde geleneksel okçuları bir araya getirip organize eden İlkay Demirhan beye ayrıca teşekkür ederiz. Yarışmaya İstanbul, Düzce, Zonguldak, Ankara, Kırıkkale,Amasya,Tokat ve Sivas tan 14 kemankeş katıldı.

Geleneksel okçuluğumuz, başkent Ankara' da yapılan bu yarışmayla Türkiye' de geri dönüşü olmayan bir start almıştır artık, ileriki yıllarda gelenksel okçuluk yarışmalarına katılan kemankeşlerimiz hızla artacaktır kanatindeyim.
Ayrıca ;
- Sivas'ta ''Uluslararası Atlı Okçuluk ve Cirit Müsabakası'' yapılacağı bildirildi.
Sivas Atlı Spor ve Cirit Kulübü'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, 17-18 Ekim tarihlerinde düzenlenecek uluslararası müsabakalara 6 ülke katılacak. Etkinliğin Türkiye'de ilk, dünyadaki üç organizasyondan biri olacağı, ayrıca faaliyet çerçevesinde tarihte ilk defa uluslararası bir cirit müsabakası yapılacağı ifade edildi.
Macaristan, Kore, İran, Polonya, İngiltere ve Almanya'dan yarışmacıların katılacağı müsabakaların, Türk Atlı Okçuluğu disiplinleri çerçevesinde dünyada yapılan ilk karşılaşma olacağı bildirildi. Yurt içinden de İstanbul, Tokat, Erzurum'dan katılımların olacağı müsabakalarda, yarışmacıların seyircilere keyifli anlar yaşatacağı belirtildi.
''Issız Adam'' filminin başrol oyuncusu Cemal Hünal'ın da atlı okçulukta yarışacağı, 2 gün sürecek faaliyet çerçevesinde ilk gün müsabakaların yapılacağı, ikinci gün ise gösterilerin sunulacağı kaydedildi. Sivas Atlı Spor ve Cirit Kulübü'nün ''ata sporunun ihyası için çalışmanın yanı sıra buna bağlı kültürel değerlerin hayata geçirilmesini ve tüm dünyada tanıtılmasını amaçladığı'' belirtilen açıklamada, müsabakanın gerçekleşmesinde emeği geçen Sivas Valisi Ali Kolat, Belediye Başkanı Doğan Ürgüp ve diğer bazı kişilere teşekkür edildi. ( Kaynak : http://365gunspor.com/haberdetay_23268_Uluslararasi-Atli-Okculuk-Ve-Cirit-Musabakasi.html )
-
-
Kanal B ' den Alıntı; ( Gönderen : Dr. Y.Metin Aksoy )
-

Link: Gelenksel Türk Okçulugu Yarismasi, Ankara

-


-

Hiç yorum yok:

“Archery is a good mental sport. It teaches you a lot discipline”

Okçuluk faydalı bir zihinsel spordur. Bize bir çok displin kazandırır.