22 Şubat 2009

Türkiye Yelken Federasyonu Başkanı Nazlı İmre, Uluslararası Yelken Federasyonu (ISAF) Başkan Yardımcılığı Seçimini Kazandı

PEK ADETİM DEĞİLDİR OKÇULUĞUN DIŞINDA YAZI YAYINLAMAK AMA BU YAZIDAKİ SAYIN HANIMEFENDİ DE SPOR CAMİASININ ÇOK BAŞARILI YÖNETİCİLERİNDEN VEDE ÇOK ÇALIŞKAN; BU NEDENLE OKUMANIZI TAVSİYE EDERİM. BİZE FAYDALI OLAN YÖNLERİNİ DE ÖRNEK ALMAK GEREK.
NEDİM İNCE YAZIYOR...
Ajanslar biz yelkencikleri sevindiren önemli bir haber geçtiler 16 Kasım 2008 tarihinde. Türksail internet sitesinden okuyalım:
“Türkiye Yelken Federasyonu Başkanı Nazlı İmre, Uluslararası Yelken Federasyonu (ISAF) Başkan Yardımcılığı seçimini kazanarak önemli bir ilke imza attı.
Dünya yelkenciliğinin en büyük otoritesi sayılan International Sailing Federation (ISAF)'ın İspanya'da yapılan seçimlerinde Başkan Yardımcılığı görevine seçilen Nazlı İmre ile bayrağımız da yönetim merkezinin önündeki gönderde dalgalanacak.
6–16 Kasım 2008 tarihleri arasında İspanya'nın başkenti Madrid'te yapılan ISAF Yıllık Toplantısı'nda gerçekleşen Başkan ve Başkan Yardımcıları seçiminde TYF Başkanı Nazlı İmre Başkan Yardımcılığı'na seçildi.
Başkan Göran Petersson (İsveç), Başkan Yardımcıları Nazlı İmre (Türkiye), Teresa Lara (Venezuela), David Irish (ABD), Teo Ping Law (Singapur), Thomas Holc (Polonya), Alberto Predieri (İtalya), Eric Tulla (Porto Rico)'dan oluşan Yönetim Kurulu 2012 yılına kadar tüm yelken faaliyetlerini yönlendirecekler." Haberin diğer ayrıntısı: 74 ülke delegesinin katıldığı yıllık toplantıda başkan yardımcılığı için 6 aday yarıştı ve ipi Nazlı İmre göğüsledi.
Nazlı İmre köklü bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Ailenin geniş çevresi ve olanakları, Nazlı İmre’nin çalışkanlığı ile birleşince iyi bir eğitim dönemi geçirdi. İngilizce, Fransızca, Rusça, Almanca dil dağarcığına kattığı yabancı diller oldu. Öğrenimi İsviçre Zürih Üniversitesi'nde işletme eğitimi ile sona erdi.
Ülkemizin önemli işadamlarından olan Ergin İmre ile yaşamını birleştiren Nazlı İmre aile şirketi olan Şekerci Hacıbekir'de kendi deyimi ile “kimsenin yapmak istemediği” işleri yapamaya başladı.
Eşi Ergin İmre’nin işi kadar önem verdiği bir başka uğraşısı daha vardı: Yelken sporu. İş yaşamının yoğunluğu ile geçen hafta içini, yelken yarışları ile daha da yoğun geçen hafta sonları izliyordu. Ergin İmre Provezza isimli yelken yatı ile yarıştan yarışa koşuyordu.
Kendi deyişi ile “hafta sonları evde koca beklemekten sıkılan” Nazlı İmre, İdefiks adını verdiği yelken yatı ile eşine ve diğer yelkencilere rakip oldu. Başarıya odaklanmış kişiliği kısa sürede iyi bir ekip oluşturmasına ve başarılı yarışlar çıkarmasına yetti.
1994 yılı yelken sporunun idari tarafına da geçtiği yıl oldu. Bu tarihte Silivri'de yapılan “Optimist Avrupa Şampiyonası” ilk görev aldığı etkinlik oldu ve arkası geldi. Türkiye Yelken Federasyonu’nda Optimist Sekreterliği başta olmak üzere önemli görevler üstlendi. Türk Yelken Vakfı’nın aldığı yolda kişisel katkıları yelkencilerin takdirini kazandı.
Yelken sporunda üstlendiği görevleri büyük bir azimle başarıya ulaştıran İmre 2000 yılında yapılan Türkiye Yelken Federasyonu başkanlığına tek aday olarak girmesine rağmen 57 federasyon seçimi arasında en yüksek katılımı sağladı ve 2004 yılına kadar başarılı bir başkanlık geçirdi.
Yöneticilikte yorulan ve şirket işlerine dönmesini gerektiğini düşünen Nazlı İmre 2004 seçimlerinde aday olmadı. 2006 yılında Türkiye Yelken Federasyonu özerkleşti ve yeni statü yeniden başkan seçimini gündeme getirdi. Yöneticilik başarısı Nazlı İmre’nin peşini bırakmadı ve başkanlığa aday olması için yoğun istek geldi. Bir süre dinlenmiş olması, yeni statünün varlığı yeniden aday olmasını kolaylaştırdı ve seçimi kazanarak yeniden bu kez özerk yelken federasyonunun başkanı oldu.
Başkan İmre için ülkedeki başarılar yeterli değildi. İSAF’da çeşitli kurullarda görevler alıyor ve üstesinden geliyordu. Nitekim bunun taçlandırılması İSAF başkan yardımcılığı şeklinde oldu.
Mersin Yelken İhtisas ve Yat Kulübü Yönetim Kurulu Başkanlığım sırasında birlikte çalışarak yakından tanıma fırsatı bulduğum Nazlı İmre’nin ISAF başkan yardımcılığını başarıyla sürdüreceğinden ve azmin, kararlılığın, çalışkanlığın doğal sonucu olarak ISAF başkanlığına doğru yol alacağından kuşkum yok.
Bu ülkenin “denizci ulus” olmasında temel unsur olduğuna inandığım yelkenciliğe gerek ulusal ve gerekse uluslar arası alanda yaptığınız katkılar için teşekkürler Nazlı başkan.
Yeni görevinizde başarılar sizinle olsun.

- Kaynak : http://www.mersinyasam.com/news/5005.html

- Diğer Haberleri ...>>>

Sayın Nazlı İmre' nin bir röportajı;

Yelken Federasyonu Başkanı Nazlı İmre, 2008 yılında tüm faaliyetlerini gerçekleştirdiklerini, ancak 2009 yılı için bunu yapmalarının mümkün olmadığını vurgulayarak, ''2009, tüm dünyanın ekonomik krizle savaştığı bir yıl olacak'' dedi.

İmre, AA muhabirine yaptığı açıklamada, gelecek yıl içinde planladıkları bazı organizasyonlarında kesintiye gideceklerini, genel olarak yurt içine ağırlık vereceklerini anlatarak, ''Faaliyetlerimizi küçülteceğiz. Sponsorlarımız olmayacak. Her yerden kesintiye gidilecek. Yurt içine ağırlık vereceğiz. Yurt dışı olarak sadece Yalıkavak'ta, Olimpik Windsurf Dünya Gençler Şampiyonası'nı organize edeceğiz. Yeni Yıl Kupası Yarışması ile Ocak ayı sonunda faaliyetlerimize start vereceğiz'' diye konuştu.

Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'nden (GSGM) geçen yıl 1 milyon YTL bütçe aldıklarını, ancak bunun dahi yeterli olmadığını belirten İmre, şöyle devam etti:

''Bütçemiz yeterli değil. Sponsorlarımızın katkısı var. Para manasında çok büyük bir katkıları olmadı. Ayni yardımlar şeklinde yardımlar söz konusu oldu. Geçen yıl 150 bin Avro civarında bir sponsor geliri sağlamıştık. Bu da eş ve dost diye tabir ettiğimiz arkadaşlarımızla görüşmelerimizden kaynaklanan sponsorluk gelirleri. Gelecek sene bu rakama ulaşamayız.''

-LONDRA' DAN UMUTLU DEĞİL-

Yelken Federasyonu Başkanı Nazlı İmre, 2012 Londra Olimpiyat Oyunları'nda, Türkiye'den bir sporcunun kürsüde yer almasının mucize olacağını söyledi.

Mevcut Milli Eğitim sistemi içinde bu tür organizasyonlarda başarının hayal olduğunu savunan başkan Nazlı İmre, ''2012 Londra Olimpiyatları'nda, kürsüde bir Türk sporcunun yer alması mucizedir. Bugünkü Milli Eğitim sisteminde bu olanaksızdır. Türkiye'nin sistemi bu. Milli sporcular sadece spor akademisinde okuyabiliyor. Bu yanlışlıkları düzeltmek GSGM'nin görevidir. Ben sadece bir Yelken Federasyonu'yum. Pekin'e 5 dalda, 6 sporcuyla katıldık. Bizleri başarılı olamadık diye eleştirdiler. Kotaları geçemeyip oyunlara gidemeyince eleştiri, gidip başarısız olunca da eleştiri. Büyük paraların döndüğü, futbol, voleybol, basketbol, onlar niye oyunlarda yok. Bu branşlar neden tenkit edilmiyor'' diyerek sözlerini tamamladı.

3 yorum:

Adsız dedi ki...

Nazlı Hanımın tesbitlerine aynen katılıyoruz bu kafayla gidildiği sürecede olimpiyatlarda derece almak tamamen ham hayal olmaktan öteye geçemeyecektir.

Adsız dedi ki...

Bravo! gerçekleri mertçe dile getiren bir federasyon başkanı varmış meğer darısı diğerlerinin başına

Adsız dedi ki...

Malesef amatör spor branşlarının durumu ortada Sayın Nazlı İMRE Hanımefendi Yelken Federasyonu adına ülkedeki spor politikası gerçeğini net bir şekilde açıklamış ama sesini duyan varmı?

“Archery is a good mental sport. It teaches you a lot discipline”

Okçuluk faydalı bir zihinsel spordur. Bize bir çok displin kazandırır.