6 Ağustos 2007

İngiltere Dover'da Yapılan Okçuluk Dünya Kupası'nın 4. Ayağı Sonuçları

- Archery World Cup 2007 - 4th Stage - Dover

-*-*-*-*-*-

-*-*-*-*-*-*-
ARCHERY WORLD CUP 07 - Stage 4 - DOVER, England #2


- Yazılarımı takip eden insanlar diyecek ki, Rıdvan bu yarışmadan sonra ne yazacak?. Yazacak o kadar çok konu varki hangisinden başlayacağımı bilemiyorum.

İlk evvela şunu söyliyeyim; benim şahıslarla işim olmaz sistemi irdeleyip en iyisi ne olmalıdır,Türk okçuluğu nasıl başarılı olmalıdır düsturunda yazmaya çalışıyorum. Ve de yazarken kendim ne gördüysem, ne hissetiysem , ne doğruysa onu yazıyorum. Herkes ,burada yazmanın sorumluluğunu anlayamaz , çünkü yazdıklarımla kul hakkı üzerimde kalma riski de var. Bu nedenle yazdıklarımı bir çok defa yazıp siliyorum ta ki bence en adili budur deyinceye kadar, bu böyle biline. Bu bloglar benim şahsi görüşümdür; yazarım,okuyan okusun, kanun değil ki...
Şimdi gelelim Türk okçuluğunun durumuna;
-Dünyadaki okçulara baktığımız zaman uzun yıllardır okçuluk sporu yapan tecrübeli isimler hep kazanıyor. Olimpik yay kategorisinde; İtalyan erkeklerin hepsi,Natali Valeeva,İngiliz Alison Williamson ve Terry Simon,Japon Yamoto...Compound Yay dalında saymaya bile gerek yok hep yılların tecrübeli isimleri çekişiyor. Bizde de tecrübeli sporcular bir bir okçuluk sporunu bırakıyor. Nerede Kerem Ersu,nerede İbrahim Okşaş, Özdemir Akbal(Dünya 3.'sü), İpek Eroğlu,Elif Altınkaynak,Elif Ekşi,Huriye Ekşi,Hasan Orbay,Önder Coşkun,Özcan Ediz ...daha ismini sayamadığım okçu kardeşlerim.Eski jenerasyondan Vedat Erbay 40 yaşında okçuluğa geri dönüp Milli takıma girme başarısını gösterdi ve 2006 World cup Dünya okçuluk yarışmasında tecrübesini de değerlendirerek, ikinci olan takımda da yer aldı ve halende Milli takımda görev yapıyor.Demek ki tecrübe okçulukta çok önemli; faal olan sporcularımıza ve bundan sonra yetişecek sporcularımıza sahip çıkalım, değer verelim.
Sporcu kardeşlerimin emekleri ve zamanları boşa gitmesin, kalburla su taşımayı bırakıp emeğimizin karşılığını alalım. Sporcularımız antrenmanlarda gerçekten iyi puanlar atarken,yarışmaya gelince puanlar neden düşüyor? Eleme turlarına gelince oklarımız niye ortaya gitmiyor? Demek ki eksikliklerimiz var; gerekirse birkaç tane yarışma yapmayalım, birkaç kamp yapmayalım ama sorunlarımızı çözecek, bize gerçekten gerekli bir tane başarılı teknik adam bulalım.
- Bayan takımımızın olimpiyatlara katılmasını garanti gözüyle bakarken , şimdi işi çok zora soktuk. Çok şükür Göktuğ Ergin olimpiyatlara katılma barajını aştıda, şimdilik hiç olmazsa bir sporcumuz garanti...
- Sonuç itibari ile; tüm antrenör arkadaşlarım gerçekten özveriyle çalışıyorlar,imkansızlıklara rağmen sporcu yetiştirmeye devam ediyorlar.Türkiye'de ferdi sporlarda sporcu yetiştirmek çok zordur;okçuluk antrenörü arkadaşlarımız yıllardır uğraş veriyorlar,hepsini buradan kutluyorum.Bu çalışmalarımızın başarılı bir sonuca ulaşmasını istiyorsak, klasik yay milli takımları için uluslararası başarıları olan dinamik bir danışman veya teknik direktöre ihtiyacımız var.


World Cup Archery in Dover Mixed Team competition

Hiç yorum yok:

“Archery is a good mental sport. It teaches you a lot discipline”

Okçuluk faydalı bir zihinsel spordur. Bize bir çok displin kazandırır.